SEDASYON ve GENEL ANESTEZİ

SEDASYON ve GENEL ANESTEZİ

Diş hekimi korkusu olan hastalarda, uzun süren işlemlerde, koopere edilemeyen hastalarda, tek seferde çok sayıda işlemi bitirmek isteyen hastalarda, engelli hastalarda, mide bulantısı ve kusma refleksleri ile diş tedavisi yaptıramayan hastalarda uygulanan, uyutularak yapılan işlemlerdir.

Çoğunlukla diş hekiminden korkan hastalara baktığımızda, çocukluktan gelen bir kötü deneyim olduğunu görüyoruz. Ya da daha önce herhangi bir işlem yaptırmamış bir hastayı, çevresinden duyduğu iyi tecrübeler pozitif yönde etkilerken, kötü duyduğu tecrübeler de negatif şekilde etkilemektedir. Bir işlemi ilk kez yaptıracak kişilerin bilmediği durumlardan korkmaları gayet normaldir. Özellikle çocuklarda ilk diş hekimi muayenesine çok önem verilmelidir. Özellikle çocuk hastalarda uygulanan sedasyon işlemi, hastaya bazı ilaçlar verilerek; bilinç açık bir şekilde, uyku halinde, herhangi bir acı hissetmeden, sesleri duymadan ve işlem süresi gözetmeksizin uygulanabilmektedir.

antalya hurmada diş(dentist) sedasyon
antalya hurmada diş(dentist) genel anestezi

Sedasyon ve Genel Anestezi arasındaki fark nedir?

Sedasyon işleminde hasta normal nefes almaya devam etmektedir. Genel anestezi işlemlerinde ise solunum entübasyon adı verilen; bir ucu akciğerlere diğer ucu hava üfleyen cihazlara bağlı olan borular vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Entübasyon işlemi için hastalara damar yoluyla verilen kas gevşetici ilaçlar hastanın geç uyanmasına sebep olur. Sedasyon işlemlerinde ise hasta işlem bitiminde, çok kısa sürede kendine gelebilmektedir. Kan yoluyla sistemik dolaşıma her hangi bir ilaç girmemekte, sadece gazla (koklayarak) hasta uyutulmaktadır. Hastalar için son derece konforlu ve rahat uygulanabilen bir yöntemdir.

Sedasyonun riski var mıdır?

Sedasyon işlemi son derece güvenli bir tedavi yöntemidir. Ancak kullanılan ilaçlara bağlı olarak yan etkileri, alerjik reaksiyonları görülebilmektedir. Bu yan etkiler uzman bir ekip kontrolünde hızlı ve kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir durumlar olup, genel anesteziye göre karşılaşma şansı daha düşüktür.

Sedasyon kimlere uygulanabilir?

Diş hekimi korkusu, iğne fobisi olan tüm hastalarda

Uzun süreli işlemleri tek seansta bitirmek isteyen hastalarda

Mide bulantısı, kusma ve öğürme refleksi sebebiyle diş tedavilerini yaptıramayan hastalarda

Çocuk, yetişkin, sağlıklı veya engelli tüm hastalarda rahatlıkla uygulanabilir bir tedavi yöntemidir.

Antalya Konyaaltı, Hurma`da bulunan kliniğimizde diş tedavileri ve uygulamalarını Dt. Diş Hekimi (Dentist-Cтоматолог) Ayhan AYDOST tarafından yapılmaktadır. Sedasyon ve genel aneztesi tedavileri için kliniğimizden randevu alabilirsiniz. Antalya, Konyaaltı-Hurma`da diş doktoru tavsiyesi, uygun fiyatlı, sedasyon ve genel aneztesiyle diş tedavi fiyatlarını bizleri arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.