ESTETİK DOLGUSU

antalya hurmada diş(dentist) estetik diş dolgusu
antalya hurmada diş(dentist) diş dolgu tedavileri

ESTETİK DOLGUSU

Estetik kompozit dolgu metal, gümüş, amalgam dolgulara göre en büyük avantajı adından da anlaşılacağı üzere estetik kompozit dolguların estetik, fark edilmeyen, dolgu yapılmış gibi görünmeyen yapılarıdır.

Estetik kompozit dolguların ikinci büyük avantajı da estetik kompozit dolgularda kişiye sistemik olarak zarar veren bir madde bulunmamasıdır. Estetik kompozit dolgulara göre amalgam gümüş metal dolgularda bu çeşitli metalleri birleştiren madde civadır, bilindiği üzere civa çok zehirli ve ağır bir metaldir. Fazla civanın elimine edildiği metal dolgularda dahi civa salınımının ne olduğu ve kişiye ne kadar zarar verdiği çok iyi araştırılmış ve ortaya konulmuş bir mesele değildir.

Ama bilinen şudur: civa insan bedenine çok zararlıdır ve tüm metal gümüş amalgam dolgular civa içerir.

Bunun yanında estetik kompozit dolgulara göre amalgam dolguların dayanıklılığı ve sızdırmazlığı kanıtlanmıştır. İyi yapılmış bir amalgam dolgu bir ömür boyu dahi ağızda durabilmektedir.

Estetik Kompozit Dolgular Ve Amalgam Dolgu

Amalgam dolgu yapılması ve uygulanması daha basittir, sıkıştırılabilme özelliliğinden ötürü amalgam dolgular çok iyi kontak noktaları oluştururlar, oysa ki estetik kompozit dolgularda aynı kontak noktasını oluşturmak için çok iyi geliştirilmiş bir bant ve matrix sistemi ile birlikte çok hassas ve dikkatli çalışmak gerekir.

Estetik kompozit dolgular ne kadar geliştirilmiş olsalar da, dayanıklılık bakımından amalgam dolgulara eş değerdir diyemiyoruz.

ESTETİK KOMPOZİT DOLGULAR ve AMALGAM DOLGU

Amalgam dolgu yapılması ve uygulanması daha basittir, sıkıştırılabilme özelliğinden ötürü amalgam dolgular çok iyi kontak noktaları oluştururlar, oysa ki estetik kompozit dolgularda aynı kontak noktasını oluşturmak için çok iyi geliştirilmiş bir bant ve matrix sistemi ile birlikte çok hassas ve dikkatli çalışmak gerekir.

Estetik kompozit dolgular ne kadar geliştirilmiş olsalar da, dayanıklılık bakımından amalgam dolgulara eş değerdir diyemiyoruz.

10 yıl sonrası için amalgam dolgu güvenilirliğini veren bir estetik kompozit dolgu söz konusu değildir. Fakat 10 yılı geçgin bir dolgu için çağdaş diş hekimliğinde ayrı bir tartışma söz konusudur: madde yorgunluğu ve ağız içi değişimleri hesaba katıldığında en sağlıklı dolgu dahi 10 yıl sonra değiştirilmelidir şeklinde hakim bir görüş söz konusudur, fakat aynı zamanda çok sağlıklı dolguların gerekirse 30 yılı aşkın ağızda tutulabileceğine dair de görüşler söz konusudur. Biz sadece şu kadarını söylemekle yetinelim: 40 yılı aşkın bir süredir ağızda taşınan sağlıklı amalgam dolgularla da karşılaşmaktayız ama aynı zamanda tüm kriterlere uygun yapılmış bir estetik kompozit dolgu da kişinin ağız hijyeni iyi ise 10 yılı aşkın estetik kompozit dolgular da karşımıza çıkmaktadır.

Estetik görünüm ve dolgulara genel bakış

Genel olarak iyi estetik görünüm ve civa gibi zararlı bir madde içermemesi bakımından, ve de istenilen kriterlere göre yapıldığı takdirde kişinin ağız ve diş bakımı da iyi ise 10 yılı aşkın bir süreyle ağızda tutabildiği için estetik kompozit dolgular geleneksel amalgam metal gümüş dolgulara oranla daha avantajlıdır diyebiliriz.

Antalya Konyaaltı, Hurma`da bulunan kliniğimizde diş tedavileri ve uygulamalarını Dt. Diş Hekimi (Dentist-Cтоматолог) Ayhan AYDOST tarafından yapılmaktadır. Estetik dolgu ve diğer dolgular için kliniğimizden randevu alabilirsiniz. Antalya, Konyaaltı-Hurma`da uygun fiyatlı estetik dolgu fiyatlarını bizlere sorabilirisiniz.