SABİT GEÇİCİ DİŞ

antalya hurmada diş(dentist) sabit gecici dis
antalya hurmada diş(dentist) sabit protez

SABİT GEÇİCİ DİŞ

GEÇİCİ SABİT PROTEZ YAPIMI

İmplantlar yerleştirildikten sonraki 1 hafta içerisinde yapılan hastanın kendisinin takıp çıkaramadığı simante edilen ya da vidalanan sabit protezlerdir.

İki aşamalı implant yönteminde implantlar yerleştirildikten sonra 3 ila 5 ay hastaya sabit kalıcı protez yapılamamaktadır. Bunun temel nedeni implantın henüz çene kemiği ile kaynaşmamış olmasıdır. Bu dönemde hasta talebiyle özelikle estetik nedenlerle geçici hareketli protez (damak) yapılmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ve yöntemlerle bu bekleme dönemi için geçici sabit protez yapımı da bazı klinikler tarafından uygulanmaya başlanmıştır.

Bekleme döneminde estetik kaygılarla uygulanan hareketli geçici protezin (damak) implant Tedavisi başarısını etkileyen önemli dezavantajları vardır ve bu nedenle hekimler tarafından tercih edilmemekte ve hastadan bekleme süresi dişsiz olarak geçirmesi talep edilmektedir. Sabit geçici protezlerde bu dezavantajlar önemli ölçüde minimize edilmektedir.

KİMLERE UYGULANABİLİR

İmplantın çene kemğine 35 newton ve üzeri güçle sıkıştırıla bildiği, arka bölgelerde en az iki implant ön bölgelerde ise en az bir implant olduğu durumlarda uygulanabilir. Greft uygulanmış bazı vakalarda yeterli sıkışma sağlanmış olsa daha uygulanmayabilir. Hastaya sabit geçici uygulanıp uygulanamayacağına implant cerrahisi sırasında hekim karar verebilir. Kliniğimizde yapılan implant vakalarının 60%ında sabit geçici diş yapılabilmektedir. Diş sıkma rahatsızlığı olanlarda uygulanamaz.

Avantajları

Hasta iyileşme sürecini dişlere sahip olarak geçirir.

Hareketli proteze göre çok daha konforludur.

Hareketli proteze göre daha estetik bir görünüme sahiptir.

Hareketli protezin implantın boyun bölgesine yapabileceği dengesiz baskı sonucu implantın etrafında oluşabilecek kemik erime riski sabit geçici protezde çok daha azdır.

Sabit geçici protez sayesinde bekleme döneminde implant üzerindeki diş etleri kapanmamakta ve hasta sabit kalıcı protezler için geldiğinde ikinci bir cerrahi operasyon gerekmemektedir.

İkinci aşamada yapılacak sabit kalıcı protez için hem estetik hem de fonksiyonalite açısından hasta ve hekim açısından önemli bir rehber oluşturmaktadır.

Geçici sabit protez sayesinde diş eti bütünüyle iyileşmiş ve protez için gerekli formda geldiği için, ikinci aşamada diş eti şekillendirmesine gerek kalmamakta ve hasta için protez aşaması daha konforlu geçmekte, protez diş eti uyumu ve estetiği daha iyi olmaktadır.

İkinci aşamadaki yapılacak sabit kalıcı protez süresi minimum iki seans kısalmaktadır.

Antalya Konyaaltı, Hurma`da bulunan kliniğimizde diş tedavileri, protez yapmı ve uygulamalarını Dt. Diş Hekimi (Dentist-Cтоматолог) Ayhan AYDOST tarafından yapılmaktadır. Protez yapımıyla ilgili bilgi ve tedavisi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz. Antalya, Konyaaltı-Hurma`da uygun fiyatlı protez yapımı fiyatlarını bizleri arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.